Ile białka dla młodego sportowca?

53578416_m

Nie ma dowodów na różnicę w metabolizmie białek między dziećmi a dorosłymi. Zwiększone zapotrzebowanie w grupie dzieci jest wynikiem procesów wzrostowych. Rekomendowane przez Instytut Żywności i Żywienia, pokrycie zapotrzebowania na białko w grupie dzieci wynosi 0,95-1,1 g/kg m.c. na dzień. Istnieją badania wskazujące, że ilość spożywanego białka w grupie młodych sportowców przekracza te rekomendacje i osiąga poziom 1,6 g/kg m.c., który według niektórych autorów jest bardziej zalecany dla aktywnych dzieci niż wartości IŻŻ. W innym ujęciu, można przedstawić rekomendacje, które sugerują, że białko powinno stanowić 10-30 % całkowitego zapotrzebowania kalorycznego.

Sugeruje się aby młodzi zawodnicy spożywali białko w ilości 1,5-1,7 g/kg mc./dzień w fazie intensywnych treningów oraz w okresie wznawiania treningu po przerwie (np. wakacyjnej). W okresie ustabilizowania treningów lub jeśli cykl treningowy nie jest bardzo obciążający, wystarczająca powinna być ilość 1,0- 1,4 g g/kg mc./dzień.

Warto zauważyć, że zapotrzebowanie na białko wśród małych dzieci nie będzie tak duże, jak u zawodników nastoletnich. W prawdzie elementy treningu siłowego wprowadzać można już po 10 roku życia dziecka, to statyczne ćwiczenia siłowe w pełnym zakresie wprowadzać można dopiero po 15 roku życia (na podstawie Rekomendacji Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej).

Źródło: Dietetyka sportowa w teorii i w praktyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk zamknij